--> Porazte konkurenciu pomocou dátovej analýzy • GoUP

Porazte konkurenciu pomocou dátovej analýzy

Redakcia 04.05.2018 5 minútové čítanie    Kategórie: Reklama na Internete,Social Media
Porazte konkurenciu pomocou dátovej analýzy

Mnoho odborníkov zastáva názor, že zhromažďovanie a analýza obrovského objemu dát je jedinou cestou k zadržiavaniu zákazníkov. Skutočnosť je však taká, že samotné dáta nestačia. Schopnosti analytických nástrojov narastajú každým dňom. Napriek tomu iba 31% generálnych riaditeľov s istotou uvádza, že ich spoločnosti disponujú možnosťou vykonávať dátovú analýzu na najvyššej úrovni.

Načo však slúžia všetky tieto dáta?

Väčšina spoločností ich využíva pri hodnotení svojho výkonu a optimalizácii stratégií. Mnoho ďalších však nedokáže vhodne posúdiť, ktoré súbory údajov sú hodnotné v procese spoznávania svojich zákazníkov a pri ich usmerňovaní na ceste za konverziou.

Niektoré spoločnosti sa jednoducho rozhodnú, že čím viac údajov zhromaždia, tým úspešnejšie bude ich podnikanie. Ale obrovský objem nespracovaných dát môže spoločnosti viac poškodiť ako pomôcť. Je kľúčové, aby ste zhromažďovali tie správne dáta a následne ich efektívne analyzovali.

Ako zhromažďovať?

Start-upové spoločnosti by nemali zhromažďovať všetky dáta, ku ktorým majú prístup. Namiesto toho by sa mali zamerať na kľúčové súbory údajov.

Nákupné správanie je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré je potrebné analyzovať. Keď spoločnosti získajú informácie o tom, čo ich zákazníci v online prostredí nakupujú, môžu posúdiť, ktoré taktiky sú pre nich skutočne hodnotné. To im pomôže orientovať sa v záplave rôznych údajov. Následne sa môžu sústrediť na tie oblasti, do ktorých už zákazníci investovali svoj čas a peniaze.

Spoločnosti môžu hlbšie spoznať svoje cieľové publikum analýzou všetkých prvkov svojej marketingovej kampane, ktoré viedli k úspešnému zapojeniu zákazníkov. Prípadne môžu zistiť,

aký typ propagácie vyvolal v radoch zákazníkov pozitívne ohlasy.

Následne môžu pristúpiť k optimalizácii užívateľských skúseností, čo povedie k zvyšovaniu miery zapojenia, konverzie a zadržiavania existujúcich zákazníkov.

Porozumenie správania zákazníkov v online prostredí nevyhnutne povedie k zvyšovaniu návratnosti investícií a nachádzaniu príležitostí pre rozvoj spoločnosti. Zhromaždené dáta by mali byť porovnané s údajmi o tom, ktoré stránky a podstránky zákazníci najčastejšie navštevujú. Marketéri takýmto spôsobom získajú ucelený obraz o aktivite zákazníkov na svojich webstránkach.

Analýza správania zákazníkov môže byť vašou tajnou zbraňou

Iba prostredníctvom dôslednej analýzy je možné odhaliť, akým spôsobom môže spoločnosť efektívne ovplyvniť svoje podnikanie, vhodne osloviť svojich zákazníkov a v neposlednom rade im predať svoje produkty. Zakladatelia úspešných start-upov tvrdia, že najdôležitejšími údajmi v rámci analýzy marketingovej kampane sú informácie o správaní zákazníkov a ich aktivite na internete. Keď sa vám tieto dáta podarí úspešne zhromaždiť, môžete ich efektívne zužitkovať nasledujúcimi spôsobmi:

1. Sledujte úplne všetko

Spoločnosti by mali vybaviť každý svoj hypertextový odkaz sledovacím kódom, aby tak zvýšili objem dostupných údajov. Následne by mali spracovať zhromaždené dáta a analyzovať výkon svojej kampane. Sledovanie odkazov tiež umožňuje porovnávať údaje s dátami tretích strán, na základe čoho je možné hodnotiť koreláciu s trhovými štandardmi.

Iba 17% spoločností dokáže v plnej miere analyzovať nákupnú cestu spotrebiteľov od nadviazania prvého kontaktu až po uzatvorenie obchodu. Schopnosť vykonávať takúto analýzu však každému podniku poskytne náskok pred konkurenciou. Pozrime sa napríklad na značku Nike. Je známa tým, že jej produkty sa predávajú prostredníctvom niekoľkých portálov, rôznych elektronických predajní. Napriek tomu sa z nejakého dôvodu vyhýba partnerstvu so spoločnosťou Amazon. Analýza dostupných údajov však potvrdila, že keby sa výrobky značky objavili na predajných stránkach tohto giganta, predaje spoločnosti Nike by narástli až päťnásobne. Táto informácia pravdepodobne nezmení postoj riaditeľov značky. No už samotné dáta, ktoré boli zhromaždené pomocou analýzy správania zákazníkov, majú obrovskú výpovednú hodnotu pre všetkých ostatných marketérov.

2. Zabezpečte, aby skúsenosti hovorili samé za seba

Keď spoločnosť pochopí, ako často navštevujú zákazníci jej webstránku, čo na nej hľadajú a ako často na nej nakupujú, môže takpovediac ušiť svoju ponuku na mieru každému zákazníkovi. Zostavujte e-maily, ktorých obsah sa bude zakladať na predošlom správaní a nákupoch vašich zákazníkov. Takýmto spôsobom im budete schopní ponúknuť ten správny produkt, v tom správnom čase.

Vhodným príkladom je vernostný program spoločnosti Starbucks, ktorý medziročne narástol o 28%. V súčasnosti zahŕňa 10,4 milióna členov len na území Spojených štátov. Je to výsledkom faktu, že spoločnosť bola schopná aplikovať nazbierané dáta o nákupnom správaní svojich fanúšikov a zabezpečila im lepšiu zákaznícku skúsenosť a personalizovaný prístup.

3. Prispôsobte rozhranie zákazníkom

Spotrebitelia sú v súčasnosti zvyknutí na personalizované zážitky. Neuspokojte sa však so základnou personalizáciou marketingu a choďte ešte o krok ďalej. V propagačných e-mailoch oslovte zákazníka krstným menom, webstránky a služby prispôsobte podľa údajov o správaní konkrétnych zákazníkov.

Agentúra Boxever nedávno uverejnila štúdiu, ktorej výsledky hovoria o tom, že až 60% zákazníkov uprednostňuje obchodné ponuky zamerané na ich lokalitu a správanie. To znamená, že ak chcete zvýšiť výkon a predaje vašej spoločnosti, mali by ste propagovať produkty spojené so záujmami vášho cieľového publika. Nespoliehajte sa výhradne na všeobecný zoznam výrobkov, ktoré sa vaša spoločnosť snaží predať.

4. Zužitkujte informácie o zákazníkoch

Online marketingové platformy ako Facebook a Google majú zabudované nástroje, pomocou ktorých môžete svoju marketingovú kampaň zacieliť na zvolené cieľové publikum. Celá platforma Facebooku je založená na možnosti oslovovať zvolené skupiny užívateľov sociálnej siete v závislosti od ich konkrétnych záujmov, miesta bydliska a ďalších demografických kategórií.

Služba Google AdWords môže pomôcť spoločnostiam zacieliť nové či existujúce publikum prostredníctvom funkcie „Customer Match“. Keď do systému načítate zoznam e-mailov vašich zákazníkov, Google ich porovná s vlastnou databázou. Užívateľov, pri ktorých nastane zhoda, môže služba následne zacieliť prostredníctvom reklamy spojenej s kľúčovými slovami alebo propagácie na portáli Gmail.

Ďalším vysoko efektívnym nástrojom je takzvaná programatická reklama (RTB), ktorá vedie k optimalizácii reklamného priestoru, lepšej znalosti zákazníkov a lepšej možnosti cielenia marketingových kampaní. Pri tomto prístupe by ste sa však mali uvedomiť, že úspešnosť programatickej reklamy závisí od kvality údajov, na základ ktorých ju budujete. Uistite sa, že stále využívate dáta, ktoré reprezentujú vašich najsilnejších zákazníkov. Takto zvýšite svoju šancu na úspech.

V konečnom dôsledku neexistujú žiadne pochybnosti o tom, že dáta hýbu súčasným svetom marketingu. Spoločnosti však musia prihliadať na svoje dostupné prostriedky a zužitkovať najmä tie údaje, ktoré majú pre nich najväčší prínos. Zhromažďovanie najvhodnejších dát vám umožní realizovať najprínosnejšiu analýzu.

Zdroj: Beintheknow, Experfy


Stay22 connected
Reklama
Najnovšie články

8 modulov, ktoré nesmú chýbať na žiadnej WordPress stránke


4 minútové čítanie

Každý užívateľ WordPressu vie, že webstránka potrebuje mať určité druhy modulov, teda isté základné funkcie. Výber správnych modulov je veľmi dôležitou, ale aj náročnou úlohou. Pre tých, ktorí túto službu nepoznajú, WordPress je najvyhľadávanejším systémom na spravovanie obsahu webových stránok na trhu a takmer 27% všetkých stránok funguje práve na tejto platforme. Moduly v podstate […]

Ako osloviť cieľové publikum pomocou YouTube


4 minútové čítanie

Portál YouTube je nástrojom s mimoriadne veľkým potenciálom. Zoznámte sa so šiestimi spôsobmi, ako z neho môžete spraviť súčasť vašej celkovej online podnikateľskej a marketingovej stratégie. 1. Prezentujte výpovede zákazníkov Ak podnikáte už dlhšiu dobu a získali ste si rešpekt mnohých verných zákazníkov či klientov, pomocou videa na YouTube môžete prezentovať vyjadrenia niektorých z týchto […]

Prečo sa vám nedarí dosiahnuť explozívny rast v online podnikaní


5 minútové čítanie

Ak stojíte na čele vlastného podnikania, je veľmi pravdepodobné, že ste svoju spoločnosť začali budovať okolo konkrétnej myšlienky – mala sa stať spôsobom, ktorým by ste dokázali pomôcť vašim cieľovým zákazníkom a zabezpečiť si požadovaný príjem. Môže sa jednať o prevádzku kamenného obchodu alebo ak ste začali podnikať pomerne nedávno, významnú úlohu vo vašom podnikateľskom […]

Potrebuje sa vaša spoločnosť skutočne zamerať na SEO?


7 minútové čítanie

Mnohí ambiciózni podnikatelia si kladú otázku, či optimalizácia pre vyhľadávače („Search Engine Optimization; SEO“) je naozaj nevyhnutnou súčasťou online marketingovej stratégie ich spoločnosti. Odpoveď na túto otázku však nie je úplne jednoznačná. Začnime od začiatku a zopakujme si, čo SEO vlastne predstavuje. Viacerí podnikatelia totiž majú tendenciu príliš komplikovať túto tému. V konečnom dôsledku tak […]

Socializujme sa. Dajte nám Like a nič Vám neujde.

[if lte IE 9]>

Vyžiadajte si nezáväzný návrh

Presne viete, čo potrebujete? Pošlite nám vašu predstavu, pripravíme vám nezáväznú ponuku. Neviete či je pre vás najlepší Google, Facebook alebo Instagram? Alebo potrebujete zlepšiť web? Zašlite nám adresu Vašich web stránok, pripravíme vám nezáväzný návrh.