--> Logo, tlačoviny, web dizajn. Ps, Ai alebo Id? • GoUP

Logo, tlačoviny, web dizajn. Ps, Ai alebo Id?

Miška Fodorová 21.09.2016 4 minútové čítanie    Kategórie: Web a analytika
Logo, tlačoviny, web dizajn. Ps, Ai alebo Id?

Photoshop, Illustrator, InDesign.

Súrodenci od Adobe majú spoločné grafické „gény“, avšak každý z programov má svoje vlastné prostredie, ktoré ponúka možnosti pre tvorbu množstva grafických výstupov, avšak každý z nich je pánom v tej svojej oblasti. Poďme sa pozrieť na to, kedy je dobré použiť PS-ko, kedy Ai-čko a kedy spustiť radšej InDesign.

Photoshop

Photoshop je bitmapový grafický program určený primárne na tvorbu a úpravu rastrovej grafiky. To znamená, že sa skladá z maličkých farebných štvorčekov – pixelov. Ako už  názov programu hovorí, Photoshop bol pôvodne vyvinutý na úpravu fotografií. Časom sa začal používať aj na veľa iných grafických prác (napr. na tvorbu bannerov, web dizajnu), a tak postupne začalo Adobe vyvíjať nové funkcie pre ich uľahčenie.

 

Využíva sa na:

 1. Úprava fotografií, retuš

 2. Digitálne umelecké techniky (digitálna maľba, kresba, fotomanipulácie,…)

 3. Web dizajn, UI dizajn

 4. Tvorba webovej grafiky

 5. Motion grafika

 

via GIPHY

 

Môžem vo Photoshope vytvoriť vizitku alebo leták?

Samozrejme, dá sa to, ale neodporúčam to. Na tvorbu tlačovín sú oveľa vhodnejšie programy, dokonca priamo v balíku od Adobe (napr. InDesign, Illustrator). Pokiaľ však chcete vytlačiť prácu vytvorenú vo Photoshope, nezabudnite súboru nastaviť rozlíšenie 300 DPI a farebný režim CMYK.

 

Vytvorím vám logo vo Photoshope. Nie, ďakujem!

Asi najčastejšou chybou je domnienka, že Photoshop je ideálny nástroj pre tvorbu loga. Logo je potrebné vždy vytvoriť vo vektoroch, Photoshop však pracuje s pixelmi. Čo to znamená? Pozrime sa nižšie na naše logo:

logo

Bitmapový obrázok (v našom prípade logo) sa pri zväčšení skresľuje, rozmaže. Vektorový obrázok sa skladá z kriviek a vďaka tomu je jeho rozmer možné akokoľvek zväčšovať bez straty kvality. Kde teda taký vektor vytvoríme? V Illustratore.

 

Alternatívy zadarmo:

Photoshop si môžete stiahnuť na 30 dní zadarmo, potom je na ďalšie použitie potrebná jeho kúpa.

Skúste využiť alternatívy zadarmo, ako napr. Gimp, Pixlr, Paint.NET.

 

Illustrator

Illustrator je vektorový program určený na tvorbu ilustrácií, objektov, loga. Grafiku vytvorenú v Illustratore je možné ľubovoľne zväčšovať bez straty kvality. Obrovskou výhodou je jeho vektorový výstup. Program dokáže obmedzene pracovať aj s bitmapou.

 

Využíva sa na:

 1. Logo, logotyp

 2. Tlačové kampane

 3. Webová grafika

 4. Motion grafika

 5. Ilustrácie

 

via GIPHY

 

Môžem v Illustratore vytvoriť aj celý web dizajn?

Od verzie Illustrator CC je možná aj tvorba web dizajnu. Stále častejšie sa stretávam s jeho využitím hlavne pri tvorbe responzívneho webu. Ponúka pixel-perfect prostredie, export do SVG a veľa ďalšieho. Či si na tvorbu webu vyberiete Illustrator alebo Photoshop, to už je, samozrejme, na preferenciách každého z vás.

 

Využíva sa Illustrator aj na úpravu fotiek?

Vyššie som spomínala, že Illustrator dokáže obmedzene pracovať aj s bitmapou. Na úpravu fotiek ale radšej využite Photoshop, ktorého funkcie týkajúce sa úpravy fotografií ponúkajú značne viac možností.

 

Alternatívy zadarmo:

Illustrator si môžete stiahnuť na 30 dní zadarmo, potom je na ďalšie použitie potrebná jeho kúpa.

Skúste využiť alternatívy zadarmo, ako napr. InkScape, DrawPlus.

 

InDesign

InDesign sa využíva na zalamovanie a sadzbu prevažne viacstránkových dokumentov s množstvom textov, fotiek a grafík. Využíva sa pri tvorbe kníh, časopisov, brožúr, vizitiek, letákov. Čiže InDesign vám príde vhod, pokiaľ vytvárate dokument, ktorý sa bude následne tlačiť. V InDesigne dokážete spojiť všetku grafiku vytvorenú vo Photoshope a Illustratore do jedného dokumentu (napr. časopisu). Okrem dokumentov, ktoré sa budú tlačiť InDesign dokáže vytvoriť aj interaktívne PDF, v ktorom viete použiť rôzne odkazy s preklikom na stránky, videá, animácie, tlačidlá či efekt listovania strán.

 

Využíva sa na:

 1. Knihy

 2. Časopisy

 3. Viacstranové brožúry

 4. Vizitky, letáky

 5. Interaktívne PDF

   

via GIPHY

 

Prečo na tlačoviny nepoužiť radšej Illustrator?

Na rozdiel od Illustratora, InDesign ponúka možnosť automatického číslovania strán, kopec možností formátovania textu a možnosť využitia vzorových strán. Pri formátovaní textu sú užitočné znakové a paragrafové štýly, ktoré po aplikovaní na určený text použijú daný štýl bez nutnosti jeho opätovného nastavovania. Na vzorové strany si môžete umiestniť rôzne opakujúce sa prvky, väčšinou grafiku (napr. pozadie) alebo čísla strán a tie sa vám automaticky zobrazia na každej ďalšej strane vášho dokumentu.

InDesign je teda správnou voľbou pri tvorbe viacstranových dokumentov.

 

Môžem v InDesigne upravovať fotky a kresliť ilustrácie?

Fotografie sa v InDesigne upravovať nedajú. Na toto je určený primárne Photoshop. Kreslenie ilustrácií je možné, ale je to trochu zložitejšie. Preto radšej odporúčam Illustrator. Ak však chcete využiť upravenú fotografiu alebo vektorovú ilustráciu vo vašom napr. časopise, nezúfajte. Všetky súbory si viete upraviť v príslušnom programe (Photoshop – fotky, Illustrator – vektory) a následne ich môžete importovať do vášho InDesign dokumentu.

 

Alternatívy zadarmo:

InDesign si môžete stiahnuť na 30 dní zadarmo, potom je na ďalšie použitie potrebná jeho kúpa.

Skúste využiť alternatívy zadarmo ako napr. Scribus.

 

Ak vás zaujíma téma grafiky, napíšte mi tip na článok, ktorý by som mohla napísať nabudúce 🙂

A ak rozmýšľate nad redizajnom vášho webu, alebo si myslíte, že vaše logo nespĺňa atribúty, ktoré by spĺňať malo, kontaktujte nás, radi sa na to pozrieme.


Stay connected
Aktuálne najčítanejšie
Reklama
Najlepšie články
Newsletter
som
Najnovšie články

Najnovšie online články o online svete

Ako udeliť prístupy do Google Ads a Google Analytics?


2 minútové čítanie

Ešte predtým, ako začneme spoluprácu, potrebujeme vidieť stav vašich reklamných účtov a výsledkov webu, aby sme zanalyzovali problémy a nedostatky, a navrhli efektívne riešenie. Prístupy potrebujeme zvyčajne do účtov Google Ads a Google Analytics. Neviete, ako nám tieto prístupy udeliť? Je veľa spôsobov, ale my vám ukážeme tie najjednoduchšie: Udelenie prístupov do reklamného účtu Google […]

Čo sú to Rich Snippety a štrukturované dáta? Prečo ich používať?


8 minútové čítanie

Najprv si povieme, čo sú to Rich Snippety a potom si vysvetlíme, ako je ich možné na webovej stránke implementovať. Čo sú to Rich Snippety? Rich Snippety (tiež známe ako „Rich results“) sú bežné výsledky vyhľadávania Google so zobrazenými doplňujúcimi údajmi. Tieto doplňujúce údaje sa zvyčajne získavajú zo štruktúrovaných údajov, ktoré sú zapísané v HTML kóde webovej stránky. Medzi bežné […]

Socializujme sa. Dajte nám Like a nič Vám neujde.

[if lte IE 9]>

Vyžiadajte si nezáväzný návrh

Presne viete, čo potrebujete? Pošlite nám vašu predstavu, pripravíme vám nezáväznú ponuku. Neviete či je pre vás najlepší Google, Facebook alebo Instagram? Alebo potrebujete zlepšiť web? Zašlite nám adresu Vašich web stránok, pripravíme vám nezáväzný návrh.