--> 7 krokov k super bannerom • GoUP

7 krokov k super bannerom

Miška Fodorová 13.05.2016 4 minútové čítanie    Kategórie: Web a analytika
7 krokov k super bannerom

Bannerová reklama patrí k najefektívnejším formám budovania povedomia značky. Predávate bio výrobky? Vytvorte si pekný banner a zacieľte ho na blogy o zdravom životnom štýle. Správne cielenie je síce dôležité, ale na celkovej úspešnosti sa podieľa aj grafika. A práve na to, ako vytvoriť graficky dokonalý banner, sa pozrieme v tomto článku.

1. Určite si konkrétny cieľ

Prvou vecou, ktorú je potrebné si uvedomiť ešte pred samotnou tvorbou bannerov, je to, čo ním vlastne chcete povedať a dosiahnuť. Chcete vytvoriť väčšie povedomie o značke, spropagovať nejakú akciu/zľavu, získať nových návštevníkov stránky alebo konverzie? Vopred určený cieľ sa odzrkadlí pri tvorbe banneru (grafika, copywriting, vhodné CTA) a tiež pri vyhodnocovaní výsledkov reklamnej kampane.

2. Štandardné a najefektívnejšie rozmery bannerov

Google ponúka umiestnenie bannerovej reklamy na rôznych stránkach a v rôznych rozmeroch. Rozdielne sú aj rozmery pre mobilné zariadenia a pre desktop. Preto sa štandardne vytvárajú viaceré rozmery pre ten istý vizuál. Pozrite si zoznam všetkých podporovaných rozmerov.

 

Podľa Google patria k najefektívnejším rozmerom:

 • 300 x 250 medium rectangle
 • 336 x 280 large rectangle
 • 728 x 90 leaderboard
 • 300 x 600 half page
 • 320 x 100 large mobile banner

 

rozmery-bannerov-google

 

3. Správna voľba farieb, konzistencia s firemnou identitou

Farby majú obrovský význam pri tvorbe akejkoľvek grafiky. Každá farba v nás vyvoláva určitú emóciu. Modrá evokuje bezpečie, dôveru, pravdu, eleganciu, úprimnosť. Červená zas nebezpečenstvo, vášeň, hnev, lásku.

Dokonca je dôležité brať na vedomie kultúru, pre ktorú banner vytvárame, nakoľko niektoré farby môžu mať v rôznych kultúrach úplne iný význam. Napríklad pre nás je biela farbou čistoty, elegancie a mieru, no v Číne symbolizuje smrť, smútok a nešťastie. Je dobré naštudovať si, aké pocity vyvolávajú jednotlivé farby alebo mať po ruke nejaký ten ťahák.

Bannery patria k mnohým marketingovým nástrojom, ktoré by sa mali držať jednotného vizuálu. Ak váš potenciálny zákazník klikne na bannerovú reklamu s určitou grafikou a presunie sa tak na vašu stránku s úplne iným designom, môže byť zmätený. Pre zachovanie konzistencie sa využívajú rovnaké farby, druhy písma a obrázky.

 

farby-banner-google

 

4. Hierarchia

Každý banner sa skladá z 3 hlavných prvkov – logo, správa, call to action. Často sa však stáva, že kvôli malému priestoru sa umiestnenie týchto 3 prvkov stane ozajstnou výzvou. Čo by mal každý prvok obsahovať?

Logo
 • vytvára povedomie o značke
 • musí byť čitateľné, ale nie príliš veľké
 • malo by byť menej dominantné ako správa a call to action
Správa
 • stručná, ideálne 2 – 10 slov
 • hovorí čo ponúkate a prečo by to ľudia mali kúpiť
 • texty typu „50% Zľava“, „Novinka“, „Výpredaj“, „Limitovaná ponuka“, „Zadarmo“
 • možnosť vytvorenia pocitu urgentného nákupu („Posledné kusy na sklade“, „Ponuka platí len dnes“,…)
 • využívajte väčšie nadpisy a menší klasický text, nepoužívajte kurzíva, rôzne netradičné a ručne písané fonty, veľmi malý text – treba dosiahnuť čo najlepšiu čitateľnosť
Call to Action
 • tlačidlo, ktoré hovorí, čo sa stane po kliknutí, privádza ľudí k akcii
 • zvyšuje CTR (mieru prekliku)
 • „Viac Info“, „Zobraziť ponuku“, „Získať zľavu“, „Zobraziť kupón“,…

5. Jednoduchosť

Ako som spomínala vyššie, pred samotnou tvorbou banneru je dôležité určiť si, čo chcete bannerom povedať. Nesnažte sa odkomunikovať viac správ v jednej reklame. Zahltíte ju tak obsahom a nebude jasné, čo vlastne ponúkate. Možnosťou je aj vytvorenie viacerých sád bannerov, kde každá sada komunikuje iný cieľ.

Ľudské oko je prirodzene priťahované objektami umiestnenými v rámčeku. Dajte si teda pozor, aby mal váš banner jasne definovaný rám. Ak je váš banner biely a na stránke by splýval, použite jemné čierne 1px orámovanie.

Pokiaľ využijete fotku, skontrolujte, či je relevantná k tomu, čo ponúkate. Nepoužívajte abstraktné obrázky, využite radšej fotky vašich produktov. Ak nemáte fotografie, nič sa nedeje, môžete si ich kúpiť v niektorej fotobanke.

6. Správne uloženie finálneho banneru

Bannery ukladajte v podporovaných formátoch PNG, JPG (statické bannery) a GIF, HTML5 (pohyblivé bannery). Pri pohyblivých banneroch sa snažte vyhnúť flashu, nakoľko v mnohých zariadeniach nie je podporovaný.

Veľkosť súboru nesmie presiahnuť 150kb. Ak sa vám stane, že je váš banner väčší, znížte jeho kvalitu alebo využite online nástroj Tinypng.

 

format-banner

 

7. Testujte

Má viac kliknutí banner s červeným alebo zeleným buttonom? Ktorý vizuál je medzi ľuďmi populárnejší? To všetko zistíte jedine testovaním. Vypustite 2 sady bannerov a podľa výsledkov zistite, ktorý performoval lepšie. Testovaním sa dozviete, čo sa vašim potenciálnym zákazníkom páči a tieto poznatky môžete využiť pri tvorbe ďalších bannerov v budúcnosti.

Namieste je spomenúť A/B testovanie. Každý vizuál by ste mohli/mali podrobiť A/B testingu. Samozrejme, je to najlepšie riešenie, ale pokiaľ idete na nižší budget, výsledky A/B testu nemusia byť výpovedné, lebo ich rozdiel bude minimálny. Spustite bannery v jednej reklamnej skupine a nechajte automatiku systému vybrať vhodnejší. Po týždni zistíte, ktorý mal vyššiu CTR a porovnáte ju s počtom zobrazení. Častokrát samotný Adwords systém správne vyhodnotí lepšiu verziu a zobrazuje prioritne tú. A ak nie, vy už vidíte, čo skutočne performovalo.

Zdroje:

designshack.net, 99designs.com, hub.bannerflow.com, shutterstock.com 


Stay22 connected
Reklama
Najnovšie články

8 modulov, ktoré nesmú chýbať na žiadnej WordPress stránke


4 minútové čítanie

Každý užívateľ WordPressu vie, že webstránka potrebuje mať určité druhy modulov, teda isté základné funkcie. Výber správnych modulov je veľmi dôležitou, ale aj náročnou úlohou. Pre tých, ktorí túto službu nepoznajú, WordPress je najvyhľadávanejším systémom na spravovanie obsahu webových stránok na trhu a takmer 27% všetkých stránok funguje práve na tejto platforme. Moduly v podstate […]

Ako osloviť cieľové publikum pomocou YouTube


4 minútové čítanie

Portál YouTube je nástrojom s mimoriadne veľkým potenciálom. Zoznámte sa so šiestimi spôsobmi, ako z neho môžete spraviť súčasť vašej celkovej online podnikateľskej a marketingovej stratégie. 1. Prezentujte výpovede zákazníkov Ak podnikáte už dlhšiu dobu a získali ste si rešpekt mnohých verných zákazníkov či klientov, pomocou videa na YouTube môžete prezentovať vyjadrenia niektorých z týchto […]

Prečo sa vám nedarí dosiahnuť explozívny rast v online podnikaní


5 minútové čítanie

Ak stojíte na čele vlastného podnikania, je veľmi pravdepodobné, že ste svoju spoločnosť začali budovať okolo konkrétnej myšlienky – mala sa stať spôsobom, ktorým by ste dokázali pomôcť vašim cieľovým zákazníkom a zabezpečiť si požadovaný príjem. Môže sa jednať o prevádzku kamenného obchodu alebo ak ste začali podnikať pomerne nedávno, významnú úlohu vo vašom podnikateľskom […]

Potrebuje sa vaša spoločnosť skutočne zamerať na SEO?


7 minútové čítanie

Mnohí ambiciózni podnikatelia si kladú otázku, či optimalizácia pre vyhľadávače („Search Engine Optimization; SEO“) je naozaj nevyhnutnou súčasťou online marketingovej stratégie ich spoločnosti. Odpoveď na túto otázku však nie je úplne jednoznačná. Začnime od začiatku a zopakujme si, čo SEO vlastne predstavuje. Viacerí podnikatelia totiž majú tendenciu príliš komplikovať túto tému. V konečnom dôsledku tak […]

Socializujme sa. Dajte nám Like a nič Vám neujde.

[if lte IE 9]>

Vyžiadajte si nezáväzný návrh

Presne viete, čo potrebujete? Pošlite nám vašu predstavu, pripravíme vám nezáväznú ponuku. Neviete či je pre vás najlepší Google, Facebook alebo Instagram? Alebo potrebujete zlepšiť web? Zašlite nám adresu Vašich web stránok, pripravíme vám nezáväzný návrh.