--> 6 najlepších stratégií pri bidovaní kľúčových slov • GoUP

6 najlepších stratégií pri bidovaní kľúčových slov

Redakcia 18.04.2018 5 minútové čítanie    Kategórie: Reklama na Internete
6 najlepších stratégií pri bidovaní kľúčových slov

Koľko prostriedkov ste ochotní zasvätiť bidovaniu kľúčových slov v rámci služby Google AdWords? Jedná sa totiž o skutočne kľúčovú otázku. Nástroje spoločnosti Google vám našťastie poskytujú dostatočnú kontrolu nad vaším smerovaním hneď, ako s novou kampaňou začnete.

Začnite s manuálnym bidovaním

Bidovanie pripomína aukciu a predstavuje proces, v rámci ktorého pridelíte istú sumu každej reklame, spojenej s niektorým z vašich konkrétnych kľúčových slov. Keď užívateľ toto kľúčové slovo vyhľadá, medzi prvými výsledkami vyhľadávania sa objavia reklamy s najväčším bidom. Pri manuálnom bidovaní najlepšie porozumiete spôsobu, ktorým vaše peniaze pracujú. Neodporúčame vám od začiatku sa spoliehať výhradne na možnosť automatického bidovania. Nemali by ste ju využívať až dovtedy, kým skutočne neporozumiete tomu, koľko prospechu vám bidy naozaj prinášajú. Začnite od základov.

Zamerajte sa najprv na čísla, ktoré môžete priamo analyzovať, reagovať na ich vývoj a vašu stratégiu prispôsobovať.

Treba úprimne poznamenať, že služba spoločnosti Google nie je zbehlá v posudzovaní výšky vašich bidov, kým nedisponuje dostatočným objemom dát. V prvom rade by sme mali dosiahnuť, aby ste v rámci svojej kampane získavali mesačne aspoň 50 nových konverzií. Až potom sa môžete spoliehať na funkciu automatického bidovania.

Ako bidovať?

V rámci vyhľadávania môžete bidovať dvoma spôsobmi. Prvá a jednoduchšia možnosť je spojená s bidovaním na úrovni reklamy. Druhým spôsobom je bidovanie na úrovni kľúčových slov. Podobne ako v prípade manuálneho a automatického bidovania, aj

bidovanie na konkrétne kľúčové slová vám poskytne väčšiu kontrolu nad kampaňou,

ale budete musieť analyzovať a spravovať väčšie množstvo operácií.

Ako zvoliť počiatočný bid?

Odporúčame vám, aby ste na začiatku svojej kampane využívali nástroj na plánovanie kľúčových slov od spoločnosti Google. V rámci tejto služby zadáte svoje kľúčové slová a program vám navrhne odporúčanú výšku bidu. Ak nie ste stotožnení s aplikáciou od Google, skúste začať s jedným či dvoma eurami za kliknutie na reklamu. Všetko samozrejme závisí od vášho rozpočtu a vôle vystaviť sa riziku. Čokoľvek použijete, pôjde iba o počiatočnú stratégiu. Budete ju často meniť.

Rôzni marketéri majú rôzne ciele a zameriavajú sa na dosahovanie rôznych výsledných štatistík. V tomto prípade nie je naším cieľom zvyšovanie počtu zobrazení reklamy, preklikov či zobrazení videa. V tomto procese sa výlučne zaujímame o nárast počtu konverzií a o získavanie analytických údajov. Ak sa vám už podarilo rozbehnúť úspešnú marketingovú kampaň, s veľkou pravdepodobnosťou ste už zaznamenali prvé konverzie a začínate zhromažďovať potrebné údaje.

V rámci záložky „Shared Library“ („zdieľaná knižnica“), na vašom účte v programe Google AdWords nájdete sekciu s názvom „Bid Strategies“. Tá vám poskytne možnosť pre vytvorenie šiestich rôznych bidovacích stratégií.

1. Prispôsobená cena za preklik („Enhanced Cost Per Click; ECPC“)

Jedná sa snáď o najbezpečnejšiu stratégiu a predstavuje dobrý začiatok pre vašu kampaň. Nastavíte si základnú výšku bidu a Google ju zvýši alebo zníži podľa analýzy toho, či dané prekliknutie povedie ku konverzii alebo nie.

2. Cieľová cena za preklik („Cost Per Acquisition; CPA“)

Ak využívate nástroj na sledovanie konverzie (a to by ste mali), môžete pokojne využiť aj túto stratégiu. Zvykla sa nazývať aj pojmom „Google Conversion Optimizer“. V rámci tohto postupu sa Google snaží zvýšiť vašu mieru konverzie, zatiaľ čo sa pridržiava stanovenej ceny za jedno prekliknutie (CPA). Na začiatku si stanovíte požadovanú hodnotu CPA a Google následne rozhodne, kedy a komu vašu reklamu zobrazí a koľko vám bude účtovať za každé prekliknutie, aby bola dosiahnutá vami stanovená hodnota.

3. Cieľová návratnosť nákladov na reklamu („Return On Ad Spend; ROAS“)

Toto je ďalšia vhodná možnosť, ak využívate nástroj na sledovanie konverzie. Stratégia v tomto prípade spočíva v dosiahnutí vopred určenej návratnosti investícií (ROI). To znamená, že sa snažíte docieliť stanovenú hodnotu konverzií, nie ich konkrétny počet.

4. Maximalizované prekliky

V rámci tejto stratégie sa bude Google automaticky snažiť prispôsobiť výšku vašich bidov tak, aby ste následne získali čo najväčší počet prekliknutí. Máte síce možnosť nastaviť si maximálny dostupný rozpočet, ale Google bude aj napriek tomu svojvoľne prispôsobovať vaše bidy čo najväčšiemu počtu prekliknutí. Túto voľbu vám neodporúčame. Stratégia maximalizácie prekliknutí je výhodná jedine v prípade, že vaším cieľom je výhradne zvyšovanie celkového počtu návštevníkov.

Návštevnosť však nemusí nevyhnutne viesť ku konverzii.

5. Cieľové umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania

Google prispôsobí výšku vášho bidu podľa toho, či sa túžite objaviť jednoducho na prvej strane výsledkov vyhľadávania alebo priamo na ich vrchole. Pri využívaní tejto stratégie by ste však mali byť dostatočne opatrní. Takýmto spôsobom totiž dávate algoritmom Google povolenie na míňanie vašich peňazí.

6. Lepšie cieľové umiestnenie ako konkurencia

V rámci tejto stratégie zadáte názov konkrétnej webstránky a nariadite vyhľadávaču, aby vašu reklamu zobrazoval nad reklamou tejto domény. Najčastejšie sa bude jednať o doménu vášho najväčšieho konkurenta. Môžete tiež nastaviť percento všetkých vyhľadávaní, v rámci ktorých chcete prekonať umiestnenie tohto konkurenta. Google však nedokáže garantovať, že vaše umiestnenie bude lepšie vo všetkých vyhľadávaniach. Závisí to totiž od toho, koľko bude bidovať vaša konkurencia. Táto stratégia je pre začiatočníkov pomerne riskantnou. Keď je váš konkurent odhodlaný neustále bidovať vysoké sumy, miniete omnoho viac, ako ste plánovali.

 

Zdroj: WordStream, DigitalMonopoly


Stay22 connected
Reklama
Najnovšie články

Ako sa vyhnúť otravnému marketingu a vzbudzovať dôveru v zákazníkoch


5 minútové čítanie

Každý deň sa na internete stretávame s ponukami a marketingovými správami, ktoré využívajú naše osobné údaje a zacieľujú na nás svoje odkazy. Neustále o sebe poskytujeme informácie na základe webových stránok, ktoré navštevujeme, obsahu, ktorý čítame a hotelov, v ktorých si rezervujeme ubytovanie. Marketéri využívajú našu digitálnu stopu, aby nám cielene prezentovali svoje ponuky. Takáto […]

Ako zvýšiť efektivitu retargetingovej kampane počas nákupných sviatkov


5 minútové čítanie

Keď si predstavíte typickú nákupnú sezónu pred veľkými sviatkami, pravdepodobne sa vám vybavia davy nakupujúcich, prechádzajúcich sa krížom-krážom uličkami nákupného centra. Alebo si možno predstavujete davy na mrazivom parkovisku o tretej ráno na „Čierny piatok“, čakajúce na to, až predajca otvorí svoje dvere. To je však len polovica príbehu – v skutočnosti dokonca menej ako […]

Socializujme sa. Dajte nám Like a nič Vám neujde.

[if lte IE 9]>

Vyžiadajte si nezáväzný návrh

Presne viete, čo potrebujete? Pošlite nám vašu predstavu, pripravíme vám nezáväznú ponuku. Neviete či je pre vás najlepší Google, Facebook alebo Instagram? Alebo potrebujete zlepšiť web? Zašlite nám adresu Vašich web stránok, pripravíme vám nezáväzný návrh.